PostHeaderIcon Archiwum 2010/2011

PostHeaderIcon Szlachetna Paczka

W dniach 21 - 24 marca odbyła się zbiórka pieniędzy na cele akcji "Szlachetna Paczka". Studenci KNEM wraz z członkami Akademickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Inicjatorami zbiórki byli pracownicy naszego wydziału: dr Wiesława Walkowska, dr Barbaraa Grabowska, dr Lidia Wollman oraz mgr Andrzej Szczurek. Wykładowcy i nauczyciele akademiccy ofiarowali swoje książki po to by studenci mogli zakupić je na kiermaszu za okazyjną cenę, a dochód z sprzedaży został przeznaczony na cele kwesty. Dodatkowo studenci sprzedawali również ciepłą herbatę i chleb z swojskim smalcem, który cieszył podniebienia żaków.

Poprzez kilkudniową kwestę udało się zebrać 758,57 zł.

Wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!


Zmieniony (niedziela, 04 września 2011 19:40)

 

PostHeaderIcon Być Kobietą

W dzień setnych obchodów Dnia Kobiet, Koło Naukowe Etnologów zorganizowało na naszym wydziale konferencję naukową zatytułowaną "Być Kobietą", członkowie naszego koła również uczestniczyli w tej konferencji. Główną koordynatorką tego przedsięwzięcia była studentka zaangażowana w działalnośc  KN Etnologów oraz w KN Edukacji Międzykulturowej- Karolina Kania, to głównie dzięki niej mogliśmy wysłuchać ciekawych referatów i wystąpień.

Opiekunka naszego koła Dr Barbara Grabowska przeprowadziła z tej okazji ciekawe warsztaty skierowane do studentów,  poświęcone stereotypom płciowym.

O wszystkim można przeczytać na stronie internetowej

 

Gratulujemy udanej konferencji!

Zmieniony (niedziela, 04 września 2011 19:41)

 

PostHeaderIcon Twórcze rozwiązywanie problemów

Warsztaty „Twórcze rozwiązywanie problemów”

 

18 lutego 2011 roku trzy studentki z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej przeprowadziły w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie dwugodzinne warsztaty pt.: „Twórcze rozwiązywanie problemów”. Uczniowie tegoż liceum sami wybrali problematykę zajęć, spośród kilku wcześniej zaproponowanych, zróżnicowanych tematów. Wstępu teoretycznego, wprowadzającego w tematykę warsztatów, dokonała Paula Mierzyńska, natomiast zajęcia i ćwiczenia praktyczne przeprowadziły Irena Foks i Justyna Jabłeka. Licealiści mogli ćwiczyć i doskonalić rozwiązywanie różnych problemów w praktyce. Prowadzące poprzez różne zadania starały się ukazać, że czasami to właśnie najprostsze rozwiązanie problemu jest najlepsze, mimo iż często niedoceniane. Uczniowie brali udział w różnych ćwiczeniach, które pobudzały i rozwijały ich kreatywność, innowacyjność oraz twórcze myślenie. Z ankiet ewaluacyjnych, przeprowadzonych po zakończeniu warsztatów, można było wywnioskować, że ćwiczeniem, które najbardziej przypadło do gustu licealistom było zadanie z jajkiem. Polegało ono na stworzeniu ochrony surowego, kurzego jajka, aby zrzucone z tablicy korkowej na ziemię nie rozbiło się. Dodatkowym utrudnieniem było to, iż każda z grup do dyspozycji miała tyko konkretne, wydzielone i identyczne materiały. Uczestnicy warsztatów z chęcią angażowali się w każde z ćwiczeń, poprzez co w praktyczny sposób nabywali nową wiedzę i zapoznali się z różnymi technikami rozwiązywania sytuacji problemowych.

Zmieniony (niedziela, 04 września 2011 19:41)

 

PostHeaderIcon Wigilijka 2010

Od wielu lat członkowie KNEM spotykali się na „wigilijce koła”. W tym roku również tradycji stało się zadość. Tegoroczna wigilijka KNEMu odbyła się 15 grudnia 2010 roku. Było to spotkanie w małym gronie (tylko 9 członków KNEM i dwie opiekunki dr Barbara Grabowska oraz dr hab. prof. UŚ Alina Szczurek-Boruta) ale jakże sympatycznym i otwartym. Na wigilijce nie zabrakło łamania się opłatkiem i składania życzeń, było także zostawione jedno puste miejsce :) niestety nie zaskoczył nas swoją obecnością żaden gość.

Tradycją stały się również pamiątkowe bombki od dr hab. prof. UŚ Aliny Szczurek-Boruty (niektórzy mają już niezłe kolekcje bombek). Wigilijne spotkanie było okazją do podsumowania całorocznej działalności koła, wspólnych rozmów na przeróżne tematy oraz degustowania przyniesionych smakołyków :). Nieobecnym członkom koła życzymy spokojnych świąt spędzonych w miłej i cieplej atmosferze rodzinnej, szampańskiego Sylwestra oraz powrotu na uczelnię z nowymi siłami do dalszej pracy:).

Zmieniony (niedziela, 04 września 2011 19:39)

 
Więcej artykułów…