Start Archiwum 2003/2004

PostHeaderIcon Archiwum 2003/2004

PostHeaderIcon Święto Dziadów w Milówce

Więcej…10 stycznia członkinie Koła wybrały się do Milówki, gdzie co roku o w okresie karnawału odbywa się Święto Dziadów.

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" jest jednym z najważniejszych wydarzeń w rocznym cyklu imprez folklorystycznych odbywających się na Podbeskidziu . Organizowany od 1969 roku początkowo jako przegląd o charakterze lokalnym, obejmującym teren powiatu żywieckiego, z czasem rozrósł się do imprezy o randze wojewódzkiej, obejmując zasięgiem należącej do województwa bielskiego tereny Śląska i Małopolski. Poszerzone zostały jego ramy czasowe - jest prezentacją zwyczajów zimowych począwszy od dnia św. Mikołaja do końca karnawału. Niezmienne jednak pozostały cele przeglądu: kultywowanie i popularyzacja ludowych tradycji, reaktywowanie zapomnianych zwyczajów i obrzędów, docenianie walorów rodzimej kultury, a tym samym ochrona wartości istotnych dla podtrzymania tożsamości kulturowej.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Spotkanie z panią mgr Małgorzatą Kiereś

15 grudnia 2003 spotkaliśmy się z panią mgr Małgorzatą Kiereś, która poprowadziła pogadankę nt. "Pielnowania tradycji na terenia Istebnej, Koniakowa i Wisły". Zostaliśmy zasypani opowieściami o dawnych i współczesnych tradycjach góralskich. Słuchaliśmy przyśpiewek góralskich, a także obejrzeliśmy materiał filmowy o codziennym życiu górali. Wszyscy byliśmy urzeczeni wspaniałą gwarą pani Kiereś!