Start Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Warsztaty edukacji międzykulturowej na koloniach na Tesaku w Czechach

Kolonie trwały 10 dni, od 28 lipca do 6 sierpnia 2008 roku. W związku z tym, że jesteśmy członkiniami KNEM postanowiłyśmy, że ten turnus będzie miał charakter międzykulturowy, a nasz plan warsztatów międzykulturowych ułożyłyśmy już w kwietniu.

Uczestnikami kolonii były dzieci i młodzież z Mikołowa i okolic a także podopieczni placówki opiekuńczo-wychowawczej „Siloe” w Mikołowie. Razem czterdzieści dwie osoby w wieku 7 do 16 lat.

Każdego dnia wirtualnie „zwiedzaliśmy” inny kraj Unii Europejskiej należący do układu Schengen. „Byliśmy” w takich krajach jak: Czechy, Grecja, Hiszpania, Dania, Holandia, Włochy, Niemcy, Szwecja, Francja. Ostatnim krajem była Polska. Codziennie teleportowaliśmy się do innego państwa. W widocznym miejscu (na stołówce ) powiesiłyśmy mapę na której za każdym razem dzieci przyklejały flagę danego państwa i jego nazwę w danym języku. Codziennie witaliśmy się w innym języku i poznawaliśmy najważniejsze informacje i hymn danego kraju. W każdym z krajów poznawaliśmy to co jest dla nich charakterystyczne i tak np. w Grecji zorganizowałyśmy Igrzyska Olimpijskie, we Włoszech każda grupa przygotowywała orkiestrę i przebrania na wenecki karnawał, w Szwecji jedna osoba z każdej grupy była przebierana za Pippi, a w Niemczech każda z grup przedstawiła inną wersję Czerwonego Kapturka. W każdym z krajów uczyłyśmy innego tańca ( Polki, Zorby i innych wymyślonych układów).

Nasze wrażenia? Było super! Wrażenia dzieci? „…to są najlepsze kolonie na jakich byłem…”

Więcej o stowarzyszeniu „Siloe” na stronie.