Start Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Warsztaty terapii zajęciowej: „Malowanie na szkle i ceramice”

W dniu 29 kwietnia 2009r. studenci uczestniczyli w warsztatach z zakresu malowanie na szkle i ceramice, które poprowadziła Katarzyna Jas. Warsztaty odbyły się na terenie Uniwersytetu Śląskiego Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Uczestnicy warsztatów poznali techniki artystyczne takie jak malowanie na szkle i malowanie na porcelanie. Warsztaty umożliwiły nam poszerzenie naszych zainteresowań i umiejętności.

Więcej…

Warsztaty cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem, dlatego planujemy kontynuować nasze działania w następnych semestrach.

 

PostHeaderIcon Festiwal Nauki: warsztaty „Metody pracy z dzieckiem”

Więcej…W trakcie trwania Tygodnia Nauki, który odbywał się również na naszym wydziale, członkinie naszego koła przeprowadziły warsztaty „Metody pracy z dzieckiem”. Uczestniczyło w nich dwudziestu studentów w różnym wieku i z różnych kierunków. Uczestnicy poznali wiele ciekawych metod i sposobów pracy z dzieckiem. Warsztaty rozpoczęły się od metod integracyjnych, które przyczyniły się do zwiększonej aktywności uczestników. Studenci poznali również Metodę Dobrego Startu, metodę bajkoterapii, metodę projektu, metaplan, liczne rozgrzewacze i metody problemowe. Studenci w grupach stworzyli Pomnik Aktywnego Dziecka oraz Alfabet Metodyczny. Temat warsztatów trafiliśmy w zainteresowania i potrzeby studentów i zgłosiło się do nas o wiele więcej chętnych niż mieliśmy miejsc. Każdy uczestnik otrzymał teczkę z materiałami warsztatowymi oraz płytą na której znalazły się wszystkie przedstawione przez nas metody. Warsztaty można zaliczyć do udanych między innymi dzięki miłej atmosferze i zaangażowaniu uczestników.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Konferencja naukowa w Sosnowcu „Rodzina zastępcza szansą dla dzieci bez przyszłości…”

19 marca 2009 roku sześciu członków naszego koła naukowego wyruszyło z Cieszyna na wielką wyprawę do Sosnowca. Zostali zaproszeni na konferencję naukową „Rodzina zastępcza szansą dla dzieci bez przyszłości…” organizowaną przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00 przemową Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych oraz głównej organizatorki pani Ewy Gawlik. Współorganizatorami tej konferencji było Towarzystwo na Rzecz Reorganizacji Społecznej oraz Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Konferencja naukowa: „Rodzina Zastępcza”

Więcej…16 marca 2009 roku w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się kolejna konferencja organizowana przez Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej. Tym razem nie była ona poświęcona tematyce międzykulturowości lecz obejmowała problematykę rodzicielstwa zastępczego. Celem konferencji było rozpowszechnianie wiedzy na temat rodzin zastępczych wśród studentów, poznanie działalności placówek oraz osób, które zawodowo zajmują się tą problematyką. Ponadto jednym z celów tej konferencji było promowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród wszystkich uczestników konferencji. Zapoznanie uczestników z procedurą i trudem jaki trzeba włożyć w to aby tworzyć rodzinę zastępczą, ale również z pozytywnymi walorami takiego poświęcenia.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Warsztaty „Prawa Człowieka”

11 marca 2009 roku dwie członkinie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej : Irena Foks i Justyna Jabłeka przeprowadziły warsztaty dla licealistów z Liceum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Były to już drugie takie warsztaty przeprowadzone w tym liceum i podobnie jak poprzednie, które odbyły się 8 grudnia 2008 roku, i te były poświęcone problematyce Praw Człowieka.

Licealiści zapoznali się na nich z deklaracją Praw Człowieka i Obywatela, mieli również możliwość obejrzenia filmów i prezentacji dotyczących tej tematyki. Przede wszystkim jednak, zgodnie z założeniem warsztatów, mogli zrobić coś praktycznego. Tworzyli plakaty o Prawach Człowieka i ich łamaniu, wymyślali rozwiązania jak polepszyć sytuacje dzieci, których prawa są wykorzystywane. To wszystko dało im możliwość jeszcze większego zapoznania się z problemem i utrwalenia wiedzy.

Na warsztatach przeprowadzona została także dyskusja na różne kontrowersyjne tematy związane z Prawami Człowieka takie jak np. Czy jesteś zwolennikiem adopcji dzieci przez osoby o odmiennej orientacji seksualnej, przez co uczestnicy mogli jeszcze lepiej poznać poglądy swoich kolegów, uczyli się argumentowania swojego zdania jak i szacunku dla opinii innych.

Na warsztatach przeprowadzona została także ankieta ewaluacyjna z której wynikało, że uczestnicy warsztatów zdecydowanie wolą dyskutować ze sobą i robić coś praktycznego, niż oglądać filmy i prezentacje

 
Więcej artykułów…