Start Aktualności

PostHeaderIcon Aktualności

Relacje z bieżącej działalności

PostHeaderIcon III Baśń i bajka - udział w rozwoju dziecka

24 maja 2016 roku odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Baśń i bajka - udział w rozwoju dziecka". Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej, a współorganizatorami Instytut Psychologii UMCS oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej. Patronat Honorowy nad Konferencją objął Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ prof. dr hab. Zenon Gajdzica. Relację fotograficzną przygotowaną przez Weronikę Chorzempovą można zobaczyć tutaj i na Facebooku KNEM.

 

PostHeaderIcon IX Cieszyńska Wampiriada

26 kwietnia 2016 roku po raz dziewiąty wysysaliśmy krew wszystkim ochotnikom, którzy przeszli kwalifikację medyczną. Zebraliśmy prawie 13 litrów krwi i pozyskaliśmy 6 potencjalnych dawców szpiku! Otwarcie Wampiriady uświetnił Eduardo Bortolotti swoim autorskim koncertem skrzypcowym. Jak zawsze byli z nami strażacy z cieszyńskiej OSP. Tym razem przybyli na kampus UŚ nowym wozem strażackim z 30-metrowym ramieniem - mogliśmy się wznieść jeszcze wyżej i zobaczyć jeszcze więcej :) Loterię dla krwiodawców wsparli nasi stali sponsorzy: Studio Fryzjerskie ArtHair, księgarnia Matras, Malowany Ptak, Avon. Nagrody w postaci koszulek i toreb podarował krwiodawcom Akademicki Związek Sportowy. Studentki-wolontariuszki przygotowały dla uczestników pyszny poczęstunek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty decoupage'u prowadzone przez Patrycję Wajdę, gdzie uczestnicy Wampiriady mogli zrelaksować się i odkryć swoje siły twórcze. Całą akcję fotografowali Oleg Kiliański Oleg Kiliański i Weronika Chorzempová. Dzięki ich zdjęciom możemy zobaczyć oraz powspominać wszystko, co działo się tego dnia. Miłego oglądania i do zobaczenia na następnej Wampiriadzie.

 

PostHeaderIcon Nowy semestr - nowe wyzwania

W tym semestrze realizujemy trzy projekty, które otrzymały dofinansowanie Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego UŚ:

"Dzieci poznają Innego" - zajęcia z zakresu edukacji międzykulturowej,

Akcja honorowego krwiodawstwa „Wampiriada”,

III Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Baśń i bajka – udział w rozwoju dziecka".

 

"Dzieci poznają Innego" to projekt, dla którego inspiracją, a zarazem tematem przewodnim jest książka Przemysława Pawła Grzybowskiego pt. "Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej". Jest to zbiór siedemnastu opowiadań o osobach wyróżniających się pod pewnym względem, zwykle postrzeganych jako dziwaczne lub wręcz niebezpieczne, będących tematem plotek i stereotypowych opinii - często niesprawiedliwych i krzywdzących. Studenci uczestniczący w projekcie będą tworzyli scenariusze zajęć w oparciu o wybrane opowiadanie, a następnie przeprowadzą zajęcia z dziećmi w wybranych instytucjach edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych i kulturalnych. Głównym celem projektu jest uwrażliwienie dzieci na drugiego człowieka oraz uświadomienie im, że każdy ma w sobie wartość, którą odkrywamy dzięki poznaniu. Projekt ma również na celu zapoznanie dzieci z szeroko rozumianą odmiennością, przygotowanie do kontaktów międzykulturowych i pokazanie odpowiedniej reakcji na spotkanie z nietypową osobą. Ola Sowa i Karolina Sibiga, pomysłodawczynie i koordynatorki projektu, przetarły już szlak realizując zajęcia przygotowane na podstawie opowiadania o Panu Irku.

Jesli chcecie włączyć się w ten projekt, to kontaktujcie się z Olą Sową i Karoliną Sibigą albo zaklikajcie do nas na FB. Czekamy! :)

 

Wiosenną "Wampiriadę" zaplanowaliśmy na 26 kwietnia 2016 r. Już dziewiąty raz będziemy Was zachęcać do zdrowego stylu życia, krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku kostnego. Jak zawsze będzie aktywnie, zdrowo i honorowo. Do udziału w tej krwawej imprezie zapraszamy wszystkich studentów, pracowników, a także osoby spoza uczelni. Aktualności znajdziecie na facebookowej stronie Cieszyńskiej Wampiriady. Jeśli chcecie pomóc w organizacji imprezy, kontaktujcie się z koordynatorkami tej edycji - Sandrą Górą i Pauliną Janoszek.

 

Konferencja "Baśń i bajka..." ma przypomnieć wartość baśni i - wywodzącej się od niej - bajki terapeutycznej w edukacji i terapii dziecka, dzieci z dysfunkcjami oraz osób dorosłych. Konferencja będzie miała chcarakter interdyscyplinarny. Będziemy przyglądać się bajce z różnych perspektyw badawczych: pedagogicznej, psychologicznej, etnologicznej i filologicznej. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 
Więcej artykułów…