Start Archiwum 2004/2005

PostHeaderIcon Archiwum 2004/2005

PostHeaderIcon Wizyta w szkole podstawowej w Republice Czeskiej

4 stycznia 2005 członkowie Koła Edukacji Międzykulturowej uczestniczyli w zajęciach z zakresu języka polskiego i języka czeskiego w Szkole Podstawowej nr.1 w Českém Tešíne.

Tematyka owych zajęć dotyczyła:

- język polski - handlu miejskiego. Dzieci pracowały z piosenką M. Rodowicz pt. "Kolorowe jarmarki".

- język czeski - dzieci opowiadały o zwyczajach świątecznych panujących w ich rodzinach, które przeżyły w czasie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Możliwość uczestnictwa w tych zajęciach pozwoliła nam zobaczyć jak wygląda praca w szkole na pograniczu polsko-czeskim. Uwydatniła różnice międzykulturowe oraz podobieństwa i przenikanie się tradycji na Śląsku Cieszyńskim. Oby więcej takich ciekawych spotkań.

 

PostHeaderIcon Mikołajki w przedszkolu

Więcej…06. 12.2004 nasze Koło przeprowadziło Mikołajki w Niepublicznym Przedszkolu im. Jasia i Małgosi w Cieszynie przy ul. Przepilińskiego 5. W zajęciach połączone zostały elementy tradycji polskiej - z Mikołajem przybyły anioły i tradycji czeskiej - czorty.

Więcej…Każdy anioł przybył z innego kraju europejskiego i krótko przedstawił istniejącą w nim tradycję świąteczną. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja przeprowadzane były zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne tematycznie związane z tym szczególnym dniem. Zajęciom przyglądała się pani profesor Antoinette Phillips z Uniwersytetu El Camino w Kaliforni - Ona również podzieliła się z dziećmi krótkimi informacjami dotyczącymi tradycji Św. Mikołaja w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zdjęcia ze spotkania z Mikołajem

 

PostHeaderIcon Andrzejki w przedszkolu

Więcej…Dnia 01.12.2004 KNEM zorganizowało Andrzejki w Niepublicznym Przedszkolu im. Jasia i Małgosi w Cieszynie przy ul. Przepilińskiego 5. Studenci przebrani za cyganki, wróżbitów i magów przedstawili wychowankom przedszkola tradycje i obrzędy związane z dniem Św. Andrzeja.

Więcej…Dzieci po raz pierwszy w swoim życiu lały wosk- co było dla nich nie lada przeżyciem. Oprócz tego miały okazje posłuchać wróżbity czytającego ze szklanej kuli, z kubeczków wywróżyć sobie przyszły zawód, rzucać patyczkami i sprawdzić z kim najbardziej się przyjaźnią. W zajęciach uczestniczyła profesor Antoinette Phillips z Uniwersytetu El Camino w Kalifornii. Pani profesor pierwszy raz spotkała się z tradycją dnia Św. Andrzeja, gdyż w Stanach Zjednoczonych Ameryki nie obchodzi się tego święta. Bardzo spodobała się Jej ta tradycja i wyraziła swój pozytywny stosunek do tego rodzaju zajęć.

Więcej zdjęć z przedszkola

 

PostHeaderIcon Spotkanie z prof. dr hab. Jerzym Nikitorowiczem

14 października 2004 roku mieliśmy zaszczyt gościć na naszej uczelni prof. dr hab. Jerzego Nikitorowicza z Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie było połączone z promocją książki "Kreowanie tożsamości dziecka. Wyzwania edukacji międzykulturowej." Po wykładzie zaprosiliśmy profesora na kawę i małe co nieco w gronie członków naszego Koła.

Więcej… Więcej…

 

PostHeaderIcon Konferencja „Przemiany społeczno-cywilizacyjne a edukacja szkolna - problemy rozwoju indywidualnego kształtowania się tożsamości”

W dniach od 11 do 13 października 2004 roku Katedra Pedagogiki Ogólnej Uniwersytetu Śląskiego-Filia w Cieszynie, Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP w Warszawie, Społeczny Zespół Badań Kultury i Oświaty Pogranicza zorganizowały w Ustroniu Jaszowcu i w Cieszynie konferencję naukową, której temat brzmiał następująco: Przemiany społeczno-cywilizacyjne a edukacja szkolna - problemy rozwoju indywidualnego kształtowania się tożsamości. Przedstawiciele KNEM mieli zaszczyt pomóc organizatorom konferencji oraz wysłuchać interesujących i kształcących wykładów.

Więcej… Więcej…