Start Archiwum 2005/2006

PostHeaderIcon Archiwum 2005/2006

PostHeaderIcon Cykl spotkań pod hasłem „Poznajmy Innego”

Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej rozpoczęło cykl spotkań pod hasłem "Poznajmy Innego", których celem jest przybliżenie studentom kultury innych narodów i uwrażliwienie na problemy mniejszości narodowych w Polsce.

1 marca 2006r. odbyła się konferencja pod hasłem "Stereotyp Niemca w odczuciach Polaków". Zaproszonymi gośćmi byli: mgr Piotr Ryszka z mniejszości niemieckiej, który zaprezentował referat "Tolerancja społeczno-kulturalna pomiędzy Niemcami a emigrantami na linii Niemcy - emigranci i odwrotnie" oraz mgr Maciej Chowaniok, przedstawiciel Centrum Odpowiedzialności Społecznej i doktorant UŚ, który przedstawił zmieniającą się na przestrzeni wieków sytuację mniejszości niemieckiej na Śląsku. Swój referat wygłosił także Tomasz Gebel, członek KNEM, który zaprezentował wyniki badań prowadzonych przez przedstawicieli Koła wśród studentów z Białegostoku, Bielska-Białej, Cieszyna, Jastrzębia i Katowic. Konferencja zakończyła się interesującą dyskusją.

 

PostHeaderIcon Konferencja „Współczesne Metody Resocjalizacji”

Zdjęcia z konferencji

 

PostHeaderIcon Mikołajki 2005

6 grudnia był bardzo pracowity dla wszystkich członków koła. Zorganizowaliśmy Mikołajki aż w trzech miejscach: w Przedszkolu "Jasia i Małgosi", w Szkole Podstawowej nr 3 w Cieszynie oraz w Świetlicy Środowiskowej Macierzy Cieszyńskiej.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Andrzejki 2005

30 listopada 2005 roku, po raz drugi już, Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej zorganizowało w Niepublicznym Przedszkolu im. "Jasia i Małgosi" w Cieszynie Andrzejki. Impreza prowadzona była w dwóch grupach wiekowych - w "starszakach" i "maluchach" i miała następujący przebieg.

Jedna z wróżek zapowiedziała leżącym na dywanie dzieciom przyjście tajemniczych gości z odległej krainy, którzy wybudzą je ze snu za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Każde dotknięte dziecko siadało w kole, wsłuchując się w tony relaksującej muzyki - niczym z zaczarowanej łąki.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Warsztaty „Globalna zmiana”

W grudniu Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu zorganizował warsztaty pt. „Globalna zmiana” dla pracowników młodzieżowych i trenerów edukacji nieformalnej. Wśród 22 uczestników z całej Polski znalazł się również przedstawiciel naszego Koła.

Celem szkolenia było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat praw człowieka i zrównoważonego rozwoju i edukacji pokojowej. Każdy z uczestników miał szansę na poszerzenie umiejętności trenerskich o metody wypracowane w Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa. Został także wyposażony w pakiet edukacyjny z zakresu omawianej tematyki oraz zainspirowany do działań na rzecz promowania praw człowieka, sprawiedliwego handlu i edukacji pokojowej w macierzystych organizacjach. Zajęcia obejmowały 15 godzin wykładowych oraz 15 godzin ćwiczeń praktycznych. Projekt został sfinansowany w ramach Programu "Edukacja Globalna" realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji dzięki wsparciu Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej przy Radzie Europy.

 
Więcej artykułów…