Start Archiwum 2005/2006

PostHeaderIcon Archiwum 2005/2006

PostHeaderIcon Sprawozdanie z konferencji naukowej „Pogranicze w literaturze i doświadczeniu”

Przedstawiciele Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej z Cieszyna mieli zaszczyt uczestniczyć w konferencji naukowej pod hasłem „Pogranicze w literaturze i doświadczeniu” zorganizowanej przez bratnie Studenckie Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej w Białymstoku w dniach 9-10 listopada 2005. Uczestnictwo w konferencji było kontynuacją, trwającej już blisko rok, współpracy pomiędzy wyżej wymienionymi organizacjami studenckimi.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Konferencja „Łagodne rewolucje”

W październiku członkowie Koła zostali zaproszeni na międzynarodową konferencję o dążeniu do wolności i składnikach dialogu pt. "Łagodne rewolucje" do Krakowa.

Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Honorowy patronat objął prof. Adam D. Rotfeld, Minister Spraw Zagranicznych RP. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Lech Wałęsa, gen. Mieczysław Bieniek, prof. Andrzej Zoll- Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, prof. Cezary Ornatowski z Uniwersytetu Stanowego w San Diego w USA, Dr Mohammed Ishan - Minister ds. Praw Człowieka Rządu Regionalnego Kurdystanu, Wincuk Wieczorka - prezes Białoruskiego Frontu Narodowego. Celem konferencji była refleksja nad rolą świadomego unikania przemocy w dążeniach do osiągnięcia podmiotowości społeczeństwa. Podczas tego wydarzenia została wręczona Nagroda imienia Sergio Vieira de Mello przyznawana przez Stowarzyszenie Willa Decjusza osobom i organizacjom pozarządowym za ich wyjątkowe zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. W tym roku nagroda ta przypadła kandydatowi do Pokojowej Nagrody Nobla, misjonarzowi - ojcu Marianowi Żelazko, który swoje życie poświęcił pracy w Indiach.

 

PostHeaderIcon Sprawozdanie z konferencji „Polityka społeczna i oświatowa a edukacja międzykulturowa”

"Polityka społeczna i oświatowa a edukacja międzykulturowa" to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się w Ustroniu-Jaszowcu w dniach od 10 do 12 października 2005r. Była ona okazją do spotkania się wielu wybitnych działaczy związanych z edukacją międzykulturową, w tym gości z Czech (m.in. doc. PhDr. B. Kasacova, doc. PhDr. S. Karikova z Uniwersytetu w Bańskiej Bystrzycy).

Konferencję otworzył referat prof. dr hab. Zbigniewa Kwiecińskiego pt. "Strategia edukacyjna dla Polski. Przeznaczenia, przeinaczenia, przemilczenia". Profesor zawarł w nim analizę porównawczą dwóch dokumentów powstałych w tym roku oraz zwrócił uwagą na swoistą manipulację autorów językiem i podanymi wskaźnikami. Wystąpienie wywołało gorącą dyskusję prowadzoną przez prof. dr hab. Halina Rusek i doc. PhDr. Bronislawa Kosacova. Na zakończenie uczestnicy mogli w wysłuchać rozprawy "Tożsamość kulturowa jako podstawa i element strategii w relacjach wielokulturowych" autorstwa ks. prof. dr hab. Mariana Nowaka.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Stypendia Ministra Edukacji Narodowej

Dwie członkinie naszego koła - Kasia Jas i Magda Książek otrzymały prestiżowe stypendium Ministra Edukacji Narodowej, którym zostały wyróżnione za osiągnięcia w nauce. Obie dziewczyny są obecnie na 5 roku pedagogiki. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszego zapału w pracy naukowej!