Start Archiwum 2006/2007

PostHeaderIcon Archiwum 2006/2007

PostHeaderIcon Spotkania z panią Małgorzatą Kiereś w Muzeum Beskidzkim we Wiśle

Grudniowe wyjazdy do Muzeum Beskidzkiego we Wiśle już na stałe zagościły w kalendarzu koła. Coroczne spotkania z panią etnograf pomagają nam bardziej poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Pani Małgosia urzeka nas zawsze swoją otwartością na innych. Stara się w nas zaszczepić miłość do tradycji. Opowieściom m.in. o Św. Mikołaju, Św. Łucji i Trzech Królach towarzyszą historie o wierzeniach okresu okołobożonarodzeniowego, a spod dachu Muzeum Beskidzkiego roznoszą się wokół piękne góralskie kolędy...

 

PostHeaderIcon Konferencja „Stereotyp Roma w odczuciach Polaków”

Więcej…Naszą działalność w tym roku kalendarzowym zakończyliśmy konferencją naukową pt. "Stereotyp Roma w odczuciach Polaków", która odbyła się 12.12.2006r. Staraliśmy się poznać prawdziwe oblicze Romów, dowiedzieć się z jakimi problemami mają oni do czynienia na co dzień i jak Gadziowie tj. nie-Romowie mogą pomóc tym, którzy się identyfikują z tą grupą mniejszościową.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Mikołajki 2006

Więcej…Mikołaje, anioły, diabły... - to skład drużyn, które wyruszyły 6.12.2006 do Niepublicznego Przedszkola im. Jasia i Małgosi, Przedszkola Nr 4 i Szkoły Podstawowej Nr 3 w Cieszynie.

Podobnie jak Andrzejki organizowane przez KNEM, tak i Mikołajki stają się już tradycją. Zadaniem Mikołaja było oczywiście rozdanie prezentów wszystkim grzecznym dzieciom, a zastępy anielskie miały pomagać starszemu panu z Laponii w wykonaniu tego zadania, jednocześnie broniąc dzieci przed strasznymi i okropnymi diabłami.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Andrzejki 2006

Więcej…30.11.2006r. już tradycyjnie podjęliśmy się organizacji Andrzejek dla dzieci w różnych placówkach na terenie Cieszyna. Tym razem zawitaliśmy w Niepublicznym Przedszkolu im. Jasia i Małgosi i w Przedszkolu Nr 4 w Cieszynie. Imprezy prowadzone były zarówno w grupach najmłodszych: cztero- i pięciolatków, jak i w "starszakach".

Więcej…

 

PostHeaderIcon Dni Kultury Żydowskiej

Więcej…W dniach 17-18 listopada 2006 roku w Domu Narodowym w Cieszynie obchodzono Dni Kultury Żydowskiej. Przedstawiciele KNEM uczestniczyli w warsztatach tańca żydowskiego pod kierunkiem Doroty Herok - absolwentki Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca w Ustroniu. Tańce, z którymi zapoznano uczestników warsztatów to m. in. klemer, l'shana, kadosz. Przedstawiciele KNEM wysłuchali także wykładu Bożeny Szonowskiej "Żydzi w kulturze polskiej". Największą atrakcją imprezy był koncert zespołu Chawerim, któremu towarzyszyła degustacja koszernych potraw oraz ekspozycja i sprzedaż judaików.

Więcej…

 
Więcej artykułów…