Start Archiwum 2007/2008

PostHeaderIcon Archiwum 2007/2008

PostHeaderIcon Konferencja „Hospicjum – jak godnie żyć do końca.”

Więcej…19 marca 2008 roku miała miejsce konferencja pt.: „Hospicjum – jak godnie żyć do końca” zorganizowana przez Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej. Koło powstało w 2003 r., a jego celem jest nie tylko poszerzanie wiedzy z zakresu edukacji wielo- i międzykulturowej, ale również uczestnictwo w kole daje możliwość realizacji własnych zainteresowań związanych z kierunkiem: Praca socjalna i opiekuńczo-wychowacza.

Miejscem obrad była sala konferencyjna Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Konferencję uroczyście otwarła Pani Dziekan dr Halina Rusek. Podziękowała ona studentom za podjęcie tak trudnego tematu, jakim jest śmierć.

Uczestnikami konferencji byli zarówno wykładowcy, jaki i studenci cieszyńskiej uczelni oraz zaproszeni goście. Do Sali konferencyjnej przybyły również osoby, które zostały poinformowane przez Internet o odbywającej się w Cieszynie konferencji. Byli to m.in. licealiści oraz pracownicy z pobliskich hospicjów głównie z Pszczyny i Bielska.

Organizatorom konferencji chodziło by ukazać hospicjum jako miejsce życia, a nie umieralnię. Jako miejsce, w którym można poczuć się jak w domu, a nie jak w samotni.

Konferencja była podzielona na dwie części. W pierwszej części ukazane zostały teoretyczne aspekty związane z hospicjum.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Wigilijka 2007

Więcej…Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej postanowili zorganizować WIGILIJKĘ.

Spotkanie opłatkowe odbyło się 17 grudnia 2007 roku. Każdy z członków miał przydzielone zadanie…Jedni przynosili obrusy, drudzy napoje i słodkości, a jeszcze inni zadbali o opłatki.

O godzinie 16.00 zasiedliśmy do stołu. Jak nakazuje zwyczaj przyjęty w naszym Kole, każdy głośno wypowiadał płynące prosto z serca życzenia i dzielił się opłatkiem, posyłając go wokół stołu.

Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście opiekunek Koła Pani dr Barbary Grabowskiej i Pani dr Aliny Szczurek- Boruta. Spotkanie przebiegło w miłej, ciepłej, prawdziwie świątecznej atmosferze…

 

PostHeaderIcon „Dni Góralskie. Trzy Regiony. Górale Śląscy, Żywieccy i Podhalańscy”

Więcej…Po dwóch miesiącach intensywnych przygotowań członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej doprowadzili do realizacji projektu dwudniowej imprezy kulturalnej „Dni góralskie. Trzy regiony. Górale śląscy, żywieccy podhalańscy”. Wydarzenie to odbyło się na terenie Uniwersytetu Śląskiego Wydziały w Cieszynie w dniach 11-12.12.2007r.

Naszym celem jako koła było zwrócenie uwagi uczestników na to jak istotna jest śniadość przynależności do swojej małej ojczyzny oraz wiedza dotycząca kultury własnego regionu. Za zadanie wyznaczyliśmy sobie wprowadzenie beneficjentów w tematykę patriotyzmu lokalnego i pielęgnowania rodzimych tradycji na przykładzie wymienionych w tytule trzech góralskich regionów.

Na „Dni góralskie…” złożyły się dwie konferencje naukowe, występy kapeli góralskiej, wystawa zdjęć Waldemara Kompały, Prezentacje multimedialne oraz studencka gospoda, w której każdy mógł skosztować pajdy chleba ze smalcem, oscypków itp. Była okazja do zaopatrzenia się m.in. w pozycje książkowe związane z tematyką, wyroby twórców ludowych.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Stypendia ministra 2007/2008

12 grudnia 2007 roku ogłoszona została informacja w sprawie stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia sportowe na rok akademicki 2007/2008. Spośród 3.233 wniosków (w tym: 2.601 – za osiągnięcia w nauce i 632 – za osiągnięcia sportowe), które wpłynęły do ministerstwa, wybrano 1270 studentów, którzy otrzymali to prestiżowe stypendium. Pani prof. dr hab. Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - podjęła decyzję o przyznaniu 1055 stypendiów za osiągnięcia w nauce oraz 215 stypendiów za wybitne osiągnięcia sportowe.

Miło nam poinformować, że wśród osób nagrodzonych za osiągnięcia w nauce, znalazły się 3 studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: Aleksandra Gancarz, Katarzyna Gebel oraz Agnieszka Gozdek. Studentki te otrzymały stypendium głownie za działalność w Kole Naukowym Edukacji Międzykulturowej, do którego należą od samego początku jego istnienia, czyli od 2003 roku. Warto dodać, że nie jest to pierwszy nasz sukces, bowiem w 2005 roku dwóm studentkom należącym do KNEM-u – Katarzyna Jas i Magdalena Książek – również przyznano stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce.

W imieniu nagrodzonych studentek dziękujemy opiekunkom Koła – dr Alinie Szczurek-Borucie oraz dr Barbarze Grabowskiej – za ogrom pracy, którą wykonują na rzecz KNEM-u. Gratulujemy tegorocznym stypendystkom i życzymy powodzenia kolejnym członkom naszego Koła.

 

PostHeaderIcon Warsztaty terapii zajęciowej

Od listopada 2007 roku członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, które są prowadzone przez Katarzynę Jas i Katarzynę Gluza.

Uczestnicy warsztatów poznają różne techniki artystyczne między innymi decoupage, metodę serwetkową, malowanie na szkle, a także robienie kwiatów z bibuły. Warsztaty te mają charakter cykliczny i umożliwiają nam poszerzanie naszych zainteresowań i umiejętności, a także poznanie nowych form aktywizacji dzieci i młodzieży oraz ewentualne wykorzystanie ich w terapii.

Warsztaty cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem, jednak ograniczona liczba miejsc nie pozwala wszystkim chętnym uczestniczyć w zajęciach, dlatego planujemy kontynuować nasze działania w następnych semestrach.

 
Więcej artykułów…