Start Archiwum 2007/2008

PostHeaderIcon Archiwum 2007/2008

PostHeaderIcon Mikołajki 2007

6 grudnia 2007 roku członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej wraz z wolontariuszami przebranymi za diabły, anioły i oczywiście Mikołaje odwiedzili milusińskich z trzech cieszyńskich przedszkoli (Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3 im. Marii Konopnickiej i Prywatne Przedszkole im. Jasia i Małgosi), uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz małych pacjentów z Wojewódzkiego Szpitala w Cieszynie.

Wszystkie dzieci bardzo radośnie zareagowały na wizytę Świętego. Przywitały go piosenkami i wierszykami, podarowały mu listy i laurki. Przedszkolaki otrzymały słodycze i robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Mikołaj zadawał zagadki i zadania. Mali pacjenci także otrzymali drobne prezenty, które udało się zdobyć na zbiórce zorganizowanej przez Koło Naukowe. Aniołki przytulały dzieciaki i bawiły się z nimi, a diabła nie bał się prawie nikt.

Wszyscy byli zadowoleni, bo ten dzień lubi przecież każdy...

 

PostHeaderIcon Impreza Andrzejkowa

29 listopada 2007 roku członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej zorganizowali imprezę andrzejkową dla dzieci z Przedszkola nr 4 im. Marii Konopnickiej w Cieszynie.

Zabawa andrzejkowa rozpoczęła się w godzinach porannych, ale mimo to przyjęła magiczny nastrój. Studentki przebrały się za wróżki oraz magików i wspólnie z przedszkolakami bawiły się i przeprowadzały przygotowane wcześniej wróżby: z kuli, kart, dłoni, oraz lanie wosku. Dla niektórych maluchów było to niezapomniane przeżycie, ponieważ wielu z nich po raz pierwszy uczestniczyło w takiej imprezie.

30 listopada 2007 roku również w cieszyńskim szpitalu studenci zadbali o dobrą andrzejkową atmosferę, przygotowując różne wróżby i zabawiając małych pacjentów.

Wszyscy wspaniale się bawili, a śmiechom i radościom nie było końca.

 

PostHeaderIcon Zbiórka darów na Litwę

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy" z Krakowa Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej przeprowadziło zbiórkę darów, które zostały zawiezione dla polskich dzieci z Domu Dziecka na Litwie oraz dla uczniów z tamtejszej szkoły.

Zbiórka trwała sześć dni i została zakończona pomyślnie. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu i zaangażowania ze strony studentów i osób pracujących na Uniwersytecie Śląskim. Zebraliśmy bardzo dużo dziecięcych ubrań, książek, zabawek i przyborów szkolnych, było też trochę słodyczy i kosmetyków. W przyszłości planujemy systematycznie pomagać naszym rodakom na Wschodzie i kontynuować współpracę ze stowarzyszeniem "Kresy".

 

PostHeaderIcon Konferencja „Dom i ojczyzna we współczesnym świecie”

W dniach 14-15 listopada 2007 roku odbyła się w Serocku k. Warszawy konferencja naukowa po hasłem "Dom i ojczyzna we współczesnym świecie", w której uczestniczyły dwie studentki należące do Kola Naukowego Edukacji Międzykulturowej wraz z opiekunkami Koła - dr Aliną Szczurek-Borutą i dr Barbarą Grabowską. Konferencja zorganizowana została przez Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Pilcha przy współpracy z Międzykulturowym Centrum Adaptacji Zawodowej.

Więcej…

 

PostHeaderIcon Szkolenie „Zrównoważony rozwój - tego mi trzeba”

Od 5 do 11 listopada 2007 roku we Wrocławiu odbyło się szkolenie organizowane przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa. Na szkolenie wyjechała przedstawicielka naszego koła. Zajęcia dotyczyły zrównoważonego rozwoju w dzisiejszym świecie.

Program szkolenia był bardzo napięty, a zajęcia były realizowane do rana do wieczora. Uczestnicy brali udział w warsztatach i wykładach. Mieli także możliwość oglądania ciekawej wystawy, projekcji filmów "Afrycamera" oraz uczestniczenia w debacie panelowej dotyczącej stereotypów i mitów Afryki. Studentka, która nas reprezentowała, przedstawiała działalność naszego koła podczas Marketu Organizacji. Mówiła także o tym, czym się zajmujemy i wymieniała doświadczenia z przedstawicielami innych kół i stowarzyszeń. Zajęcia te miały na celu wyszkolić osoby, które będą dalej przekazywały zdobytą wiedzę i szerzyły świadomość proekologiczną, dotyczącą praw człowieka, sprawiedliwego handlu, zrównoważonego rozwoju i globalizacji. Uczestnicy poznali różne innowacyjne metody pracy z młodzieżą, oraz otrzymali materiały pomocnicze, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.

Ogrom pracy i intensywny plan nie przeszkodził jednak w nawiązaniu wielu nowych znajomości oraz zwiedzaniu zabytków Wrocławia. Szkolenie było bardzo kształcące i dało nowe możliwości działania na polu edukacji międzykulturowej.

 
Więcej artykułów…