Start Archiwum 2003/2004 Święto Dziadów w Milówce

PostHeaderIcon Święto Dziadów w Milówce

10 stycznia członkinie Koła wybrały się do Milówki, gdzie co roku o w okresie karnawału odbywa się Święto Dziadów.

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" jest jednym z najważniejszych wydarzeń w rocznym cyklu imprez folklorystycznych odbywających się na Podbeskidziu . Organizowany od 1969 roku początkowo jako przegląd o charakterze lokalnym, obejmującym teren powiatu żywieckiego, z czasem rozrósł się do imprezy o randze wojewódzkiej, obejmując zasięgiem należącej do województwa bielskiego tereny Śląska i Małopolski. Poszerzone zostały jego ramy czasowe - jest prezentacją zwyczajów zimowych począwszy od dnia św. Mikołaja do końca karnawału. Niezmienne jednak pozostały cele przeglądu: kultywowanie i popularyzacja ludowych tradycji, reaktywowanie zapomnianych zwyczajów i obrzędów, docenianie walorów rodzimej kultury, a tym samym ochrona wartości istotnych dla podtrzymania tożsamości kulturowej.

Zwyczaje i obrzędy prezentowane są w sposób autentyczny przez tradycyjne grupy kolędujące po wsiach lub w formie inscenizacji przedstawionej przez zespoły regionalne. "Żywieckie Gody" stwarzają okazję zobaczenia zimowych zwyczajów i obrzędów występujących w różnych terminach i różnych miejscowościach. Specjalną atrakcję stanowi przegląd grup plenerowych kolędujących w swoim macierzystym środowisku oraz konkurs trzaskania z bata. Przeglądowi od początku towarzyszą wystawy, konkursy i kiermasze sztuki ludowej, konsultacje merytoryczne dla uczestników, degustacje potraw regionalnych oraz kuligi i ogniska.

Począwszy od 2003 roku w ramach "Żywieckich Godów" odbywają się Międzynarodowe Prezentacje Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych. Dzięki pomocy Międzynarodowego Funduszu Wyszehrackiego biorą w nich udział zespoły z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. To znakomita okazja do jeszcze lepszego poznania źródeł kultury czterech bliskich sobie narodów. "Żywieckie Gody" są imprezą Folklorystyczną, którą warto przeżyć. Są spotkaniem towarzyskim o niepowtarzalnej, niezapomnianej atmosferze pełnej ciepła i serdeczności, która łączy uczestników, widzów i organizatorów.

Więcej zdjęć w galerii