Warsztaty „Twórcze rozwiązywanie problemów”

18 lutego 2011 roku trzy studentki z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej przeprowadziły w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie dwugodzinne warsztaty pt.: „Twórcze rozwiązywanie problemów”. Uczniowie tegoż liceum sami wybrali problematykę zajęć, spośród kilku wcześniej zaproponowanych, zróżnicowanych tematów. Wstępu teoretycznego, wprowadzającego w tematykę warsztatów, dokonała Paula Mierzyńska, natomiast zajęcia i ćwiczenia praktyczne przeprowadziły Irena Foks i Justyna Jabłeka. Licealiści mogli ćwiczyć i doskonalić rozwiązywanie różnych problemów w praktyce. Prowadzące poprzez różne zadania starały się ukazać, że czasami to właśnie najprostsze rozwiązanie problemu jest najlepsze, mimo iż często niedoceniane. Uczniowie brali udział w różnych ćwiczeniach, które pobudzały i rozwijały ich kreatywność, innowacyjność oraz twórcze myślenie. Z ankiet ewaluacyjnych, przeprowadzonych po zakończeniu warsztatów, można było wywnioskować, że ćwiczeniem, które najbardziej przypadło do gustu licealistom było zadanie z jajkiem. Polegało ono na stworzeniu ochrony surowego, kurzego jajka, aby zrzucone z tablicy korkowej na ziemię nie rozbiło się. Dodatkowym utrudnieniem było to, iż każda z grup do dyspozycji miała tyko konkretne, wydzielone i identyczne materiały. Uczestnicy warsztatów z chęcią angażowali się w każde z ćwiczeń, poprzez co w praktyczny sposób nabywali nową wiedzę i zapoznali się z różnymi technikami rozwiązywania sytuacji problemowych.

Zmieniony (niedziela, 04 września 2011 19:41)