Klaun nie tylko bawi i rozśmiesza, ale pełni również role terapeuty, przekonali się o tym studenci, którzy spędzili niedzielę z klaunami. 27 marca na Uniwersytecie Śląskim w sali kameralnej cieszyńskiego wydziału odbyło się spotkanie z dr Przemysławem Grzybowskim, oraz z Aktywną Grupą Klaunów CME z Dzięgielowa. Dr P. Grzybowski opowiedział o jego współpracy z Patchem Adamsem przy realizacji niezwykłego projektu w ubogich dzielnicach Iquitos- peruwiańskiego miasteczka. Przedstawił zdjęcia z przygotowań do wyprawy, z podróży oraz pobytu w Peru. Ukazał ideę i role jakie mieli do spełnienia klauni. Można było posłuchać o organizowanych happeningach, warsztatach twórczych i edukacyjnych, dniu sprzątania ziemi, malowania domów i murali. Klauni sprawili że jakość życia i sposób myślenia tamtejszych mieszkańców całkowicie się odmienił, zaobserwowano nawet spadek patologicznych zachowań i większa aktywizację społeczeństwa. 
Po wykładzie Aktywna Grupa Klaunów opowiedziała o swej działalności przedstawiła parę sztuczek, niektórzy słuchacze ubawili się do łez. Kolorowe Klauny udowodniły, że śmieszne skecze potrafią rozbawić nie tylko dzieci, ale i dorosłych. 
Po dowcipnej prezentacji nadszedł czas na warsztaty „Dotknij mnie, poznaj, pokochaj…” poprowadzone przez wspomnianego już wyżej dr Przemysława Grzybowskiego. Pierwszym punktem zajęć było rozdanie czerwonych nosków dla wszystkich uczestników spotkania, a następnie wspólny taniec i przywitanie. Warsztaty miały na celu ukazanie istotnej roli dotyku w kontaktach z drugim człowiekiem. Dr Grzybowski przedstawił wyniki badań z których jednoznacznie wynikało, iż ludzie wywodzący się z kultur, w których dotyk i bliskość z drugą osobą są czymś naturalnym są bardziej szczęśliwi niż osoby, które tej bliskości unikają. Uczestnicy warsztatów mogli się poprzytulać i pogłaskać, potrzymać za ręce i popatrzeć sobie w oczy, aby poczuć jak przyjemnie jest doświadczyć ciepła drugiej osoby. Zajęcia miały przygotować studentów pedagogiki do sytuacji, z którymi mogą się w przyszłości spotkać, do pracy z osobami chorymi w szpitalach, hospicjach, domach starców, ale i zwykłych placówkach gdzie codziennie ludzie doznają smutku i radości. Przełamywanie dystansu i barier fizycznych między ludźmi doprowadzają do tego, że jednoczą się oni także psychicznie, czują zrozumienie i poczucie więzi. Warsztaty pozwoliły uświadomić sobie wiele ważnych sprawi i doświadczyć tego na własnej skórze.
Po przerwie nastąpiła projekcja filmu o „Klaunach w Kabulu”. Film ukazywał jak podczas wojny w Afganistanie klauni podróżowali po zniszczonym i niebezpiecznym kraju niosąc radość i nadzieję. Na zakończenie dr Przemysława Grzybowski pokazał zdjęcia zrobione w szpitalu gdzie pracują wolontariusze przebrani za klauny bawią się i wspierają chorych. Opowiedział o organizacji „Doktor Clown” i zachęcał do podobnych akcji. 

Zmieniony (niedziela, 04 września 2011 19:40)