Na naszym uniwersytecie odbyła się kolejna konferencja naukowa pt: „Stereotyp Amerykanina w odczuciach Polaków” zorganizowana przez członków naszego koła. Konferencja ta była ostatnią z cyklu „Poznajmy Innego” w którym wcześniej poznawaliśmy kulturę i obyczaje: Francuzów, Czechów, Niemców, Żydów oraz Romów. Konferencja odbyła się w Centrum Konferencyjnym i o godz. 9:00 została otwarta przez Panią Dziekan dr hab. Halinę Rusek. Pierwszym prelegentem była mgr Joanna Kuboczka, która kiedyś była członkinią naszego koła i przypomniała zgromadzonym gościom jak Amerykanki z El Camino College gościły u nas, opowiedziała kilka słów o edukacji międzykulturowej wśród żołnierzy amerykańskich i o jej osobistych doświadczeniach zdobytych podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Drugą prelegentką była dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur, która swoje wystąpienie podzieliła na dwie części w pierwszej omówiła problemy związane z edukację międzykulturową w USA, obejrzeliśmy również zdjęcia z szkół i przedszkoli amerykańskich, zarówno tych renomowanych jak i tych w których uczy się młodzież „z marginesu”, kolejna część była poświecona stereotypom Amerykanina jakie istnieją w świadomości polskich dzieci. Jak się okazało dzieci są bardzo pozytywnie nastawione do społeczeństwa amerykańskiego i choć nie znają nikogo z Ameryki to darzą tamtejszych ludzi dużą sympatią.

Następne wystąpienie dotyczyło „stereotypu Amerykanina w odczuciach studentów polskich uczelni”. Badania zebrały i opracowały studentki naszego koła: Elżbieta Mikociak oraz Anna Bachniak- wyniki badań były bardzo ciekawe, a nawet zaskakujące. Kolejny referat przygotowany prze dr Tadeusz Kanię skupiał się na „małej amerykanizacji w czasach PRL-u”, można było zobaczyć czasopisma z tamtych lat oraz posłuchać jak proces amerykanizacji powoli dopadał Polaków. Po krótkiej przerwie na kawę spotkaliśmy się ponownie aby wysłuchać kolejnych interesujących referatów. Tym razem oglądaliśmy urywki filmów i słuchaliśmy o Trash TV z ust dr Bogusława Dziadzi. Następnym prelegentem był student amerykanistyki z UJ, który przybliżył nam prawdziwy obraz Nowojorczyka, obalił mity i stereotypy, które usłyszał od swych rozmówców, opowiedział nam o zyciu w Nowym Jorku i o jego mieszkańcach. Następnie słuchaliśmy dr Alicji Froń, która opowiadała nam o plemionach indiańskich na terenach USA, a całą konferencję zamknął referat Łukasza Iwasieczko dotyczący różnić w komunikowaniu się i biznesie pomiędzy Polakami, a Amerykanami.

Po konferencji można było przyjść na połączenie internetowe z El Camino College i porozmawiać po angielsku o różnicach kulturowych i stereotypach z naszymi rówieśnikami z Kalifornii. Wieczorem dla miłośników popcornu i filmów dokumentalnych wyświetlono film pt. „Super size me” i przygotowaliśmy popcorn. Konferencja wraz z imprezami towarzyszącymi zakończyła się pomyślnie i długo będziemy ją pamiętac.

Zdjęcia z konferencji

Zmieniony (czwartek, 29 października 2009 21:10)