Start Archiwum 2008/2009 Konferencja naukowa "Różne oblicza Afryki"

PostHeaderIcon Konferencja naukowa "Różne oblicza Afryki"

Kolejnym projektem przeprowadzonym w ramach działalności naszego koła była konferencja naukowa pt. „Różne oblicza Afryki", która odbyła się 25 lutego 2009r. w Centrum Konferencyjnym Uroczyste otwarcie nastąpiło o godz.9:00 przez Dziekan naszego wydziału prof. dr hab. Halinę Rusek. Naszym pierwszym gościem był dr Lucjan Buchalik, który jest podróżnikiem i badaczem, kilkakrotnie odwiedził Afrykę, jest również wykładowcą na naszej uczelni. Opowiedział nam o wierzeniach tradycjach rolników z Burkina Faso. Pokazał fascynujący filmik z ceremonii pochówku oraz pokazał życie codzienne Kurumbów. Jako druga wystąpiła Anna Pająk, która w zeszłym roku odwiedziła Zambię gdzie pracowała z chorymi dziećmi. Opowiedziała nam o trudnej sytuacji tamtejszej ludności oraz o innych problemach społecznych Afryki. Następnym prelegentem był Zbigniew Ostrowski, przedstawiciel stowarzyszenia Maitri z Gliwic, który przedstawił nam działalność swojej organizacji, pokazał jak wielu dzieciom i dorosłym już pomogła. Obejrzeliśmy prezentację zdjęć z miejsc, które odwiedził nasz gość oraz krótki filmik.

Po krótkiej przerwie na kawę wystąpił dr Maciej Kurcz, który przedstawił sytuację kobiet Z Dżuby w południowo- sudańskim mieście. Opowiedziało tym jak radzą sobie z procesami urbanizacyjnymi oraz jak wygląda ich codzienne życie, obowiązki i tradycje. Naszą kolejną prelegentką była studentka Uniwersytetu Warszawskiego, która omówiła zagadnienie odpowiedzialności międzynarodowej osób fizycznych na przykładzie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy, przedstawiła Milenijne Cele Rozwoju ich sens i formy realizacji. Następnie wystąpiła studentka naszego uniwersytetu i członkini naszego koła Irena Foks, która mówiła o kanonie piękna czyli ideale kobiety afrykańskiej. Dowiodła, że ile łudzi tyle ideałów piękna. Na wybranych przykładach omówiła specyfikę urody niektórych kobiet afrykańskich, ich sposób uczesania, ozdabiania i kaleczenia ciała. Ostatnim prelegentem naszej konferencji był Papa Samba Ndiaye, który jako artysta i twórca rękodzieła afrykańskiego opowiedział nam o sztuce afrykańskiej, jej historii, cechach charakterystycznych oraz o niektórych zwyczajach panujących w Senegalu, kraju z którego pochodzi.

W ramach konferencji w holu głównym naszej uczelni można było podziwiać wystawę rękodzieła afrykańskiego, zakupić afrykańską biżuterię, skosztować nasion baobabu i napić się prawdziwej afrykańskiej herbaty. Chętni mogli również pograć na pięknie brzmiących, ręcznie robionych instrumentach lub zrelaksować się w hebanowym „fotelu". Jako impreza towarzysząca konferencji w godzinach popołudniowych miała miejsce projekcja filmu „Koszmar Darwina" reż. Hubert Sauper ( film dokumentalny z 2004r.) oraz zbiórka pieniędzy n cele stowarzyszenia Maitri, gdzie udało nam się zebrać 104 zł.

Konferencja była bardzo udana i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony studentów oraz pracowników naszego wydziału.