23 kwietnia 2008 roku Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej zorganizowało imprezę kulturalną "Rytmy Świata". Było to pierwsze po "Dniach Góralskich" spotkanie mające na celu zapoznanie uczestników z bogatym światowym folklorem - tym razem był to folklor Bułgarski.

Mury naszej uczelni zaszczyciła swoją obecnością dr Weronika Grozdew-Kołacińska, etnomuzykolog, wokalistka zespołów: Sarakina, Swoją Drogą, Village Kollektiv i Sine Nomine. Pani Weronika przeprowadziła dwa wykłady, które miały bliski związek z jej zamiłowaniem do rodzimego bułgarskiego folkloru - ojciec pani doktor jest Bułgarem. Nosiły one tytuły: "Tradycyjna kultura muzyczna Bułgarii" oraz "Bałkańskie echa w world music". Wykłady zorganizowane w Sali Konferencyjnej UŚ w Cieszynie spotkały się z dużym zainteresowaniem szczególnie wśród studentów Etnologii. Prelegentka dywagowała na temat różnych rodzajów śpiewu bułgarskiego, którego wykonanie zmienia się w zależności od przynależności wokalisty do danego regionu. Swoje wystąpienie urozmaicała prezentacjami muzyczno-wokalnymi.

Kolejnym punktem programu były warsztaty śpiewu bułgarskiego, które odbyły się w Sali Kameralnej UŚ w Cieszynie. Blisko osiemdziesięciu uczestników zostało podzielonych na dwie grupy. Studenci uczestniczyli w warsztatach wokalnych trwających blisko dwie godziny. Zajęcia obejmowały ćwiczenia związane z modulacją głosem oraz naukę czterech pieśni bułgarskich: "Momczo ide", "Dimitro", "Żeli zare" i "Pustono ludo". Pani doktor była zaskoczona wysokim poziomem wokalnym naszych studentów, którzy spróbowali swoich sił w śpiewie trzygłosowym.

Wieczorem w klubie studenckim Panopticum odbyła się impreza folkowa "Rytmy Świata" z muzyką "na żyło". Każdy mógł przyjść z własnym instrumentem i spróbować swoich sił grając folkowe utwory pochodzące z przeróżnych krajów i regionów. Wystąpiła studencka kapela "Sprawa Się Rypła", "Żul Band" oraz grupa bębniarzy. Nie zabrakło również muzyków, którzy zapragnęli grać wspólnie z zaproszonymi zespołami. Podczas imprezy blisko trzydziestu studentów wyszło na środek sali i zaśpiewało dr Weronice wszystkie pieśni, których nauczyła ich podczas warsztatów.

Wielu uczestników bardzo pozytywnie oceniło imprezę i wyraziło głęboką aprobatę dla kolejnych działać KNEMu związanych z poznawaniem kultury i folkloru poszczególnych grup etnicznych z całego świata.

Zdjęcia z imprezy

Zmieniony (czwartek, 29 października 2009 21:07)