PostHeaderIcon Pytania o Inność — Inny w moich oczach, Ja w oczach Innego

20 stycznia 2015 roku na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa Pytania o Inność — Inny w moich oczach, Ja w oczach Innego. Spotkanie zgromadziło ponad 70 uczestników ze wszystkich polskich uniwersytetów. Konferencji towarzyszyła sesja posterowa. Wydarzenie zorganizowało Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej przy wsparciu Zakładu Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej. Organizatorzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów i doktorantów zorganizowali bezpłatną konferencję, co było możliwe dzięki wsparciu sponsorów: Cukierni Wiślanka, Cukierni Bagietki, Firmie Fameks oraz sieci sklepów Kaufland. Konferencja okazała się wydarzeniem na tyle ważnym, że honorowy patronat nad nią objęła Pani Minister prof. Małgorzata Fuszara - Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania.

Zapraszamy na stronę ox.pl oraz nasz facebookowy profil

Zmieniony (niedziela, 08 listopada 2015 23:00)

 

PostHeaderIcon Święta z szyszką w tle 2014

We wtorek 16 grudnia 2014 r. już po raz trzeci zaproszono podopiecznych placówek opieki specjalnej na warsztaty robienia ozdób choinkowych "Święta z szyszką w tle". W tym roku przybyli do nas: Domy Pomocy Społecznej ze Skoczowa oraz Pielgrzymowic, Szkoła Podstawowa nr 5 z Wisły, Zespół Szkół nr IV z Rybnika oraz Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych z Cieszyna.

Tegoroczne warsztaty zostały zorganizowane wspólnymi siłami Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej oraz Koła Naukowego Pedagogów. Wydarzenie koordynowali studenci WEiNoE: Agnieszka Cieślar, Inga Wójcik oraz Łukasz Matusiak. W organizację aktywnie włączyli się studenci specjalności Terapia pedagogiczna i asystent osoby niepełnosprawnej oraz Oligofrenopedagogika z arteterapią. Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego dofinansowała projekt kwotą 130 zł.

Swoją obecnością zaszczycili nas również radni miasta. Do zabawy przyłączyło się wielu pracowników uczelni: dr hab. Barbara Grabowska, dr Jolanta Skutnik - Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia,oraz prawie cały Zakład Pedagogiki Specjalnej: dr Dorota Prysak, dr Ilona Fajfer-Kruczek, dr Sylwia Wrona mgr Anna Wojtas, mgr Katarzyna Chrząszcz.

Jak zwykle wydarzenie miało profesjonalną oprawę muzyczną, którą tym roku zapewnili: Michał Frycz, Mateusz Górecki i jego uczniowie Piotr Mazurek oraz Marcin Mazurek.

Poczęstunek dla uczestników warsztatów wzbogaciły domowe wypieki studentek - nowych członkiń KNEM: Agnieszki Cieślar, Soni Dziadek, Dominiki Kochanik, Katarzyny Kmiecik oraz Kingi Strządały

Zmieniony (wtorek, 04 sierpnia 2015 20:45)

 

PostHeaderIcon VI Wampiriada w Cieszynie

Z przyjemnością informujemy, że VI edycja cieszyńskiej Wampiriady zakończyła się bardzo pomyślnie!

Akcja Honorowego Krwiodawstwa odbyła się 18 listopada 2014 roku na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Zebraliśmy 25 litrów krwi od 55 Dawców, natomiast zarejestrowanych osób było aż 109. Taka wysoka frekwencja przekroczyła nasze wszelkie oczekiwania. Trzy osoby zarejestrowały się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Kolejki do lekarzy i pielęgniarek wciąż się tworzyły. Akcja zakończyła się o godzinie 15:20.

Studenci chętnie korzystali z atrakcji towarzyszących wydarzeniu. Wóz strażacki nieustannie wyciągał ludzi zwyżką 20 metrów nad ziemię. Podczas koncertu wokalistów z Bielska Białej frekwencja była duża. Koncert poświęcony był Bogu w ramach podziękowaniu Mu za wsparcie naszej Akcji i objęcie jej honorowym patronatem.

Zmieniony (wtorek, 04 sierpnia 2015 20:45)

 

PostHeaderIcon „Jo je stela” – czyli trudne rozmowy o Śląsku Cieszyńskim

25 czerwca 2014 r. członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej wraz z chętnymi studentami niezrzeszonymi w Kole udali się w wyprawę po Cieszynie. Młodzież oraz pracownicy uczelni wspólnie przemierzali Cieszyn wąskimi uliczkami, zatrzymując się i poznając historię oraz uroki miasta. Po ponaddwugodzinnym spacerze po pięknym Cieszynie, wszyscy zebrani udali się do pobliskiej herbaciarni „Laja” mieszczącej się na Wzgórzu Zamkowym, aby podjąć dyskusję na temat tego, co powinno zmienić się w Cieszynie. Podczas dyskusji zastał zaprezentowany film promocyjny Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej przedstawiający historię trzech braci, którzy według legendy byli założycielami Cieszyna. Film w reżyserii Katarzyny Zloch zrealizował Pan Sylwester Spasiewicz, za co serdecznie dziękujemy!

Zmieniony (sobota, 27 grudnia 2014 16:39)

 

PostHeaderIcon V WAMPIRIADA

Kolejna edycja Cieszyńskiej Wampiriady za nami!

07 kwietnia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie odbyła się V edycja Cieszyńskiej Wampiriady, podczas której 65 osób zostało zarejestrowanych, 38 osobom udało się oddać krew. Dzięki tym osobom zebraliśmy 17,100 litrów krwi netto (brutto 19,380 litrów). „Wampiriada”, to największa w Polsce kampania honorowego krwiodawstwa organizowana w środowisku akademickim. Akcję organizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Celem "Wampiriady" jest promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród młodzieży akademickiej. Akcja rozpoczęła się o godzinie 9:00 w Sali Konferencyjnej WEiNoE uroczystym otwarciem przez Prodziekan ds. Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Lokalnym dr Katarzynę Marcol oraz dr hab. Barbarę Grabowską. O godzinie 10:00 odbył się pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez Harcerski Klub Ratowniczy „Wstrząs”. O 13:00 Licencjonowane Instruktorki Zumba Fitness Joanna Leśków oraz Sylwia Czyż przeprowadziły dla wszystkich chętnych zajęcia. W holu głównym Panie z firmy kosmetycznej AVON bezpłatnie wykonywały makijaż. Cała impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Akcja zakończyła się o godzinie 15:00.

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 12:23)

 

PostHeaderIcon Baśń i bajka – udział w rozwoju dziecka

We wtorek 6 maja 2014 r. odbyła się konferencja naukowa Baśń i bajka – udział w rozwoju dziecka. Jego Magnificencja Rektor UŚ prof. Wiesław Banyś objął wydarzenie patronatem honorwym. Konferencję otworzyło wystąpienie Dziekana WEiNoE prof. UŚ Zenona Gajdzicy oraz wystąpienia Dyrektora Instytutu Nauk o Edukacji prof. UŚ Urszuli Szuścik i Opiekuna Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej dr hab. Barbary Grabowskiej.

Konferencja miała zasięg ogólnopolski i udało się to potwierdzić w wystąpieniach prelegentów, gościliśmy na naszym Wydziale wykładowców, doktorantów oraz studentów z różnych ośrodków akademickich w Polsce: Krakowa, Warszawy, Lublina, Łodzi, Katowic, Wrocławia i Kielc, wśród prelegentów nie zabrakło oczywiście wykładowców i studentów naszego Wydziału. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny i mogliśmy wysłuchać wystąpień nie tylko pedagogów, ale także psychologów, filologów, etnologów, kulturoznawców, a nawet filmoznawcy. Liczba prelegentów przerosła nasze oczekiwania, mieliśmy 15 prelekcji oraz sesję posterową, gdzie swoje prace prezentowało pięć osób. Z racji tego, że dysponowaliśmy skromnymi środkami finansowymi, a nasza konferencja była jednodniowa, byliśmy zmuszeni do odrzucenia części zgłoszeń. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas czasu przeznaczonego na dyskusję, rzeczywiście miała miejsce żywa wymiana myśli i spostrzeżeń, a nawet przyczyniło się to do przedłużenia o godzinę zakończenia konferencji, ponieważ prelegenci żywo dyskutowali nad wystąpieniami i rolą bajek i baśni w życiu dziecka i nie tylko. Konferencję zakończyliśmy wspólnym wnioskiem, że trzeba powtórzyć tak wartościowe spotkanie w przyszłym roku akademickim, z zaznaczeniem, że powinno być ono dwudniowe.

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 12:22)

 

PostHeaderIcon IV Międzynarodowy Dzień Frankofonii „Francuskie oblicza Afryki”

Co roku w marcu na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Już po raz czwarty Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej zorganizowało z tej okazji konferencję naukową dotyczącą jednego z aspektów wielokulturowości Francji i krajów frankofońskich.

Tegoroczna konferencja odbyła się 25 marca 2014 r. w Centrum Konferencyjnym UŚ w Cieszynie, a jej tematem przewodnim były „Francuskie oblicza Afryki”. W organizację konferencji włączyło się Koło Naukowe Etnologów UŚ. Głównym organizatorem z ramienia Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej była Katarzyna Szolc, którą wsparły takie osoby jak: dr hab. Barbara Grabowska – opiekun naukowy KNEM, Katarzyna Duźniak, Jagoda Przyłucka, Sandra Kocjan, Agnieszka Dziadecka oraz lic. Karolina Kania. Z ramienia Koła Naukowego Etnologów organizacją konferencji zajęły się takie osoby jak: dr Magdalena Szalbot oraz mgr Michał Rauszer – opiekunowie naukowi oraz Konrad Kwieciński, a w trakcie konferencji pomagał Arkadiusz Trybulec.

Celem projektu było poznanie kultury krajów frankofońskich, wzbudzenie zainteresowania Francją i językiem francuskim, zwrócenie uwagi na wielokulturowość Francji oraz doświadczanie kontaktu z przedstawicielami odmiennych kultur. Celem konferencji była również wymiana wiedzy i doświadczeń naukowych oraz integracja środowiska studentów zainteresowanych problematyką krajów frankofońskich, w szczególności Afryki.

W ramach konferencji wystąpili następujący prelegenci: mgr Mirosław Waleczek (Uniwersytet Jagielloński), Olga Kwiatkowska (Uniwersytet Jagielloński), Roman Husarski (Uniwersytet Jagielloński), mgr Agata Pospieszyńska (Uniwersytet Łódzki), Magdalena Cebula (Uniwersytet Śląski), mgr Patrycja Kozieł (Uniwersytet Warszawski). Na konferencję nie dotarło dwóch z planowanych prelegentów: Katarzyna Kowol (Uniwersytet Opolski) i mgr Jakub J. Florczyk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Otwarcia konferencji dokonał Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie dr hab. Prof. UŚ Zenon Gajdzica.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa zdjęć „Francja w obiektywie” autorstwa Karoliny Kani, warsztaty bębniarskie oraz slajdowisko Romana Husarskiego w herbaciarni Laja „Autostopem przez pustynię”.

Zaproszenie do udziału w konferencji, jako słuchacze, przyjęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie wraz z nauczycielką języka francuskiego mgr Aleksandrą Żołnowską. Uczniowie brali udział w quizie wiedzy o Francji i krajach frankofońskich, do którego nagrodę książkową ufundował dr Tadeusz Kania.

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 12:22)

 

PostHeaderIcon Ostatnio dodane

PostHeaderIcon Najpopularniejsze